Labor Guru's web scheduling
  Labor Management System
  Operations consulting

 

NEW PRODUCT EVALUATION

Your culinary team just created the greatest new product line, you probably even figured out the food cost....but how much labor do you need to put it together? How much labor does it cost your concept to add this new product?

Every minute of labor going into a product costs you between 12 and 25 cents!

We can help you figure it all out before the product affects your profitability and guest experience!

Benefits

Quantify how long does it really take to make a product (prep, setup, service, clean     up, etc)
Compare the product to the rest of your menu offering
Work balance - ensure you have enough capacity to successfully roll-out the new     product
Determine how the new product will impact your total labor needs
Get expert advice on process improvement opportunities